O bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku także z dzielnicowymi

Ferie to dla dzieci i młodzieży wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Jak co roku łascy policjanci przed feriami koncentrowali się na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży przeprowadzając szereg spotkań w przedszkolach, szkołach z uczniami, rodzicami i pedagogami.

Jeszcze przed rozpoczęciem ferii dzielnicowi, funkcjonariusze  Zespołu do Spraw Nieletnich, policjantka zajmująca się zagadnieniami profilaktyki społecznej oraz oficer prasowy łaskiej komendy odwiedzali szkoły i przedszkola, by uświadomić dzieci i młodzież, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zimowego wypoczynku. Uczyli dzieci, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Przypominali o konieczności noszenia odblasków i jazdy samochodem w foteliku z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku, w domu i w kontaktach z obcymi. Przestrzegali dzieci i młodzież przed wchodzeniem na lód, a także apelowali o rozwagę podczas zabaw ze śnieżkami.

Podczas tych prelekcji omawiali, jakie zagrożenia mogą się przytrafić, gdy dzieci i młodzież niewłaściwie korzysta z internetu. W czasie spotkań ze starszymi klasami i młodzieżą gimnazjalną, poruszane były również tematy odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Mundurowi omawiali najczęstsze przestępstwa internetowe oraz przedstawili podstawowe sposoby zabezpieczeń. Poruszane zostały między innymi tematy portali społecznościowych, ściągania i udostępniania plików w internecie, a także publikowanie cudzego wizerunku. Policjanci zwracali młodzieży szczególną uwagę na to, że każdy ma prawo wykorzystywać Internet do własnego rozwoju czy zabawy, jednak łamiąc obowiązujące prawo ponosi także odpowiedzialność za swoje działania.

Takie spotkania jeszcze przed feriami zostały przeprowadzone m.in. w: SP Nr 1 w Łasku, SP w Bałuczu, Zespole Szkół w Widawie, Zespole Szkół w Chociwiu, SP w Ochlach, SP w Restarzewie, SP we Wrzeszczewicach, Przedszkolu Nr 4 w Łasku, Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Teodorach, SP Nr 5 w Łasku.