Kim jest dzielnicowy? - PREWENCJA - Komenda Powiatowa Policji w Łasku

Kim jest dzielnicowy?

„Zachęcam Państwa do poznania swojego dzielnicowego. Jeśli czujecie się zagrożeni, lub po prostu potrzebujecie rady lub pomocy nie wahajcie się z nim skontaktować. Policja jest dla Was” oświadczył Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim liście skierowanym do społeczności lokalnych.

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt ze społeczeństwami lokalnymi swoich rejonów. Rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi wspólnie z mieszkańcami diagnozują lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc lub przekazać informacje dotyczące zagrożeń.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może poprosić go o pomoc, czy poradę. Dzielnicowy pomaga w sprawach drobnych i poważnych. Od nieprawidłowego parkowania aż do przemocy w rodzinie. Jeśli na przykład wiemy, że w jakimś miejscu dochodzi do włamań do samochodów, albo na naszej ulicy przebywają agresywni chuligani, możemy to zgłosić do naszego dzielnicowego, który zareaguje na zagrożenie.

Policja prowadzi specjalistyczne kursy dla dzielnicowych, aby lepiej przygotować ich do służby. Dzielnicowi doskonalą między innymi umiejętności w zakresie: komunikacji interpersonalnej, technik interwencji, rozwiązywania sporów oraz pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. Dlatego też, kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, najlepiej skorzystać z aplikacji Moja Komenda, gdzie znajdziemy jego adres e-mail.

Praca dzielnicowych jest wymagająca i odpowiedzialna, ale to właśnie dzięki nim Policja może znaleźć się bliżej ludzi, którym ma służyć.

Źródło MSWiA